Gökbilimciler Olası Ay Oluşumunu Görüntülediler.

Gökbilimciler dünyadan 370 ışık yılı uzaklıkta, 10 milyon yıllık bir yıldız sisteminde olası ay oluşumu bölgesi keşfettiler.

Bilim insanları yıllardır çok sayıda öte gezegen bulmuş olsalar da, henüz güneş sistemimiz dışında gezegeninin etrafında dönen bir ay tespit edememişlerdi.

Grenoble Üniversitesi’nden Myriam Benisty ve ekibi, PDS 70 adlı bir yıldız sisteminde genç bir öte gezegenin etrafında toz diski (ay oluşturan bölge) buldu. Ekip önce PDS 70B sonra PDS 70C gaz devlerini keşfetti. Keşfedilen bu öte gezegenlerin Jupiter’den birkaç kat büyük olduğu tahmin ediliyor. Söz konusu ay oluşumunun ise PDS 70C’nin yörüngesinde gerçekleştiğini belirtiyorlar.

Toz diski, Dünya ile Güneş arasındaki mesafeden biraz daha geniş bir mesafeye yayılıyor ve orada bizim Ay’ımızla aynı boyutta üç ay için yeterli kütlenin olduğunu düşünüyorlar.

Ay Nasıl Oluşur?

Bir gezegenin etrafında oluşan toz, taş veya kayalar zamanla yerçekiminin etkisiyle birbirlerine doğru çekilirler. Büyük parçalar, küçük parçaları kendine çekerek daha büyük bir parça haline gelirler. Bu süreç sonunda gezegenin etrafında dönen bir uydu (Ay) meydana gelir.

Reklam
Gurur Canhttps://gururcan.com.tr
Merhaba Ben Gurur Can, 28 yaşındayım. Yazılımcıyım. Merak ettiğim ve bana ilginç gelen konuları burada paylaşıyorum. Hem başka insanlara faydalı olmak hem de kendime bir arşiv yaratmak istiyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Reklam

Benzer Yazılar

Bilim İnsanları Memelilerde Alternatif Solunum Yolları Arıyorlar.

Kulağa her ne kadar imkansız gibi gelse de bilim insanları memelilerde alternatif solunum yolları arıyor. Dr. Takanore Takebe ve ekibi enteresan bir keşif yaptılar....

Gökbilimciler Olası Ay Oluşumunu Görüntülediler.

Gökbilimciler dünyadan 370 ışık yılı uzaklıkta, 10 milyon yıllık bir yıldız sisteminde olası ay oluşumu bölgesi keşfettiler. Bilim insanları yıllardır çok sayıda öte gezegen bulmuş...

Türkiye’de Gerçekleşecek Güneş Tutulmaları

Türkiye'de 2040 yılına kadar gerçekleşecek kısmi veya tam güneş tutulmaları hangi tarihlerde gerçekleşecek? Sizlerde benim gibi bu konulara meraklı biriyseniz, sizler için Türkiye'de 2040...